Mgr. Zuzana Kopáčiková, PhD. | Fertility špecialista | Poradenstvo | Koučing

Žena, ktorá nedokáže otehotnieť, prežíva rovnaký stres, ako onkologický pacient.

Predstavíme vám koučku, ktorá pomáha ženám otehotnieť. Zaujímavé povolanie, však? Za Zuzanou Kopáčikovou prichádzajú za ňou ženy z celého Slovenska a ona im dáva cenné rady aby konečne zbadali dve čiarky na tehotenskom teste.

Venuje sa life koučingu, ženám po materskej, čiže každému, kto potrebuje nakopnúť a nasmerovať, ale bez problémov priznáva, že jej najmilšou oblasťou je fertility koučing. Ak nerozumiete, o čo ide, Zuzana Kopáčiková- Štefanská pomáha ženám, ktoré nemôžu otehotnieť, aby sa vyrovnali so svojou situáciou. Je to nepochybne jedna z najcitlivejších oblastí koučingu. „Je to tak, prichádzajú za mnou ženy v naozaj zlom psychickom stave po niekoľkých neúspešných umelých oplodneniach. Veľakrát som tu mala ženy, ktoré sa naozaj rozplakali už len pri vyslovení slova bábätko. Je to aj fakt podložený štúdiou, že žena, ktorá nedokáže otehotnieť, prežíva väčší vnútorný stres ako onkologický pacient. Musím k nim teda pristupovať veľmi citlivo, no rázne a presvedčiť ich, že všetko je v hlave. So ženou musím nadviazať taký vzťah, aby mi dôverovala a odhodlala sa zmeniť isté veci vo svojom živote,“ začína našu debatu koučka. A čo teda patrí k radám pre ženy, ktoré už dlho márne túžia po dieťati? Ako im dokáže pomôcť, keď jediné, čo by im dokázalo vyčariť úsmev na tvári, je pozitívny tehotenský test? „Snažím sa týmto mladým ženám vysvetliť, že všetko na svete sa netočí iba okolo detí a že otehotnejú väčšinou vtedy, keď to budú najmenej čakať, ale v prvom rade sa musia zbaviť negatívnych emócií a nenechať sa prevalcovať doterajším neúspechom. Snažím sa ich namotivovať, aby začali cvičiť, zdravšie jesť, robili si radosť, zamestnali svoju hlavu niečím iným než počítaním plodných dní. Každá žena by si mala uvedomiť hodnotu svojho tela a cyklu a začať ho počúvať. Taktiež ženám radím, aby začali nosiť sukne a pohodlné oblečenie a nie vypasované rifle, ktoré neprirodzene sťahujú brucho a v ňom všetky ženské orgány. A čo vyslovene zakazujem, je čítanie diskusných fór či literatúry zaoberajúcej sa otehotnením. Je toho však oveľa viac, na každého platí niečo iné, každej klientke pripravím program na mieru,“ vysvetľuje zaujímavá koučka, v ktorej prítomnosti by ste sa určite cítili dobre. Pýtate sa, akú má fertility koučka úspešnosť? Je jediným úspešným koncom návštev takýchto terapií práve vytúžené dieťa? „Určite je to najkrajší pocit pre fertility kouča, keď mu klientka povie, že je tehotná, a väčšinou sa tak aj stane. No v živote nie je všetko vždy perfektné a vyjsť to nemusí. Čo však neznamená, že že žena nezostane tehotná o rok, či desať, alebo s iným partnerom. Život však naozaj nie je len o deťoch, a kým ich nemáme, môžeme sa naplno venovať aj iným veciam. Za úspešný pokladám aj taký koučing, keď sa žene podarí zbaviť negatívnych emócií a pocitu beznádeje,“ dodáva úspešná fertility koučka.

Martina (33), klientka Zuzany Kopačikovej-Štefanskej

Už mi doslova šibalo z toho, že sa mi nedarilo otehotnieť. Kamarátka, ktorá sa zaoberá alternatívnou medicínou, našla kurz u pani Kopáčikovej a vôbec neľutujem,“ spomína na dôvody svojho rozhodnutia Martina. To, čo mnohé z nás pokladajú za samozrejmosť, je pre niekoho niečo nedosiahnuteľné. Často však problémy s otehotnením nie sú zdravotné, ale psychické. Zopár nevydarených pokusov a sebavedomie prudko klesá. Psychika ženy pri dlhšej neschopnosti otehotnieť sa veľmi ľahko podlamuje a tento problém začína ovplyvňovať všetky sféry života. A práve vtedy dokáže dobrý kouč pomôcť. Ako? „Naučila som sa rôzne metódy na upokojenie, ktoré som neskôr využila aj počas tehotenstva a pri malom bábätku. Taktiež som si vďaka Zuzke uvedomila že v tom nie som sama a že žien s podobným osudom je viac. A najmä, že vlastne ani nejde o problém, len sa skrátka musím prestať stresovať a ono to príde samo. A ak nie, sú aj iné prostriedky, ako sa stať mamou. A myslím, že mi pomohla aj úprava stravy, a to nielen čo sa týka otehotnenia, ale celkovo. Okrem mňa a kamarátky o kurze s koučkou nevedel nikto. Veľmi som sa hanbila za to, že nedokážem niečo také banálne, ako je mať dieťa. Dnes už však na to iba spomínam, pretože krátko po stretnutí s koučkou som otehotnela a dnes sa teším z vytúženého dieťatka. Každej žene, ktorá cíti, že jej myšlienky sa uberajú zlým smerom a až príliš intenzívne rieši otázku, ako prísť k dieťaťu, odporúčam rozhovor s niekým, kto vám pomôže pozrieť sa na túto problematiku komplexnejšie,“ s úsmevom dodáva šťastná mamička.

Autor: Alexandra König

Štítky:
Komentáre
  1. Marianna Marčekova píše:

    priateľom sa pokúšame tri roky techotniet a nedarí sa nám som nervózna streda lebo sa hádame

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů